Jak vybrat vanovou zástěnu?

Lidé se často ve vaně i sprchují, pokud ovšem nedisponují sprchovým koutek. Na tom není nic vskutku divného, když si člověk dopřeje každodenně příjemné osvěžení. Jenom aby v koupelně nevznikla malá nežádoucí potopa. K tomu dnes však lze snadno předejít. Stačí si do koupelny nainstalovat správný model vanové zástěny. A je rázem po problému. V následujících odstavcích si ukážeme, jak vybrat vhodnou zástěnu.

Volba designu

Vanová zástěna je stabilní lehká konstrukce, jež se připevňuje na okraj vany pomocí patřičných hmoždinek a šroubů. Skládá se z několika dílů, které jsou opatřeny leštěnými chromovanými nebo hliníkovými prvky. Ty se vyrábí i v kovově matné, bílé, černé či šedohnědé verzi. Krom toho existují také zástěny z odolným PVC rámem anebo bezrámové alternativy. Barvu a typ materiálu rámu a dalších doplňků na vanové zástěně doporučujeme sladit s ostatním koupelnovým vybavení, aby tvořil jednotný celek a nic nevystupovalo. Pokud nemůžete najít obdobný rám, můžete využít bezrámové řešení, které je vhodné zejména do minimalistických koupelen.

Rozměry zástěny

Volba rozměrů zástěny závisí na velikosti samotné vany. Obecně platí, že čím větší zástěna je, tím lepší je sprchování. Větší plocha brání vyšplíchnutí vody ven z vany.  

Orientace zástěny

Dle polohy vany v prostoru a možnosti uchycení zástěny vyberte, zda si přejete zástěnu s levou či pravou orientací. Vybírat si můžete z produktů, které nabízí univerzální umístění na obě strany.

Volba provedení 

Tento praktický doplněk je k mání v jednodílném, dvoudílném, třídílném anebo vícedílném provedení. Má otočný, skládací, posuvný či shrnovací systém. Nabízen je i s jednou pevnou vanovou stěnou. Počet dílů v zástěně závisí na velikosti samotné vany a účelu, ke kterému budete vanu používat. Pokud se budete sprchovat jen někdy, postačí vám jednodílná zástěna. Pro denní sprchování doporučujeme systémy s větší plochou.

Výběr materiálu

Jednotlivé části disponují kvalitní výplní z tvrzeného skla nebo plastu. Skleněné komponenty mohou vynikat hladkým povrchem, plastickým vzorem, mléčným dezénem a transparentním provedením. Netransparentní sprchové zástěny se lépe udržují, jelikož na nich není tolik patrný vodní kámen. 

Tloušťka bezpečnostního skla se pohybuje v rozmezí 5 až 8 mm. Sklo na rozdíl od plastu působí luxusnějším dojmem, déle vydrží, ale je náchylnější na poškození. 

Tyto exkluzivní kolekce jsou navrženy v rovném, obloukovém nebo kombinovaném tvaru. Některé luxusnější modely mají speciální povrchovou úpravou Antiplaque nebo Anticalc, což se automaticky odráží i v jejich vyšší ceně. Výhodou speciálních povrchových úprav je to, že se snadněji čistí – nezachytává se na ně vodní kámen a zástěna vydrží déle čistá. Nejlevnější modely stojí něco málo přes dva tisíce korun, zato dražší kousky se prodávají za desítky tisíc korun.

Plastové zástěny mají též své osobité kouzlo. Na první pohled se vyznačují atraktivním designem a tradičně poutavými liniemi. Umělé sklo je dodáváno ve stylovém dekoru, čiré nebo matné variantě. Do této kategorie neodmyslitelně patří zástěny zvané harmonika. Tyto koupelnové výrobky lze sehnat do deseti tisíc korun.

Při nákupu zástěny je nutné zohlednit nejenom tvar vany, ale i dispoziční řešení koupelnového prostoru. Na prodejnách specializující se na vybavení do koupelny je k dispozici odborný personál, který je schopen všem zákazníkům poradit či doporučit vhodný model. Pokud si některý zákazník neví rady, tak se na nich může s důvěrou obrátit.  

Průvodce dodal internetový obchod AkoupelnyAtopeni.cz.